Teraz jest 28 marca 2024, o 17:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Fair Play 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 13 grudnia 2009, o 12:49
Posty: 71
Post Fair Play
Uczestniczyłem ostatnio w walnym zebraniu, na którym wybrano nową panią prezes (jeszcze raz gratulacje, Justyno). Była dyskusja, padały różne głosy, opinie, plany. Oczywiście, co się dzieje w naszej dyscyplinie, kto jest kto i na co kogo stać – wiemy doskonale, jako od lat w środowisko zanurzeni. Ale wyobraziłem sobie, młodego dziennikarza, nie odróżniającego Damy kier od długiej roszady, którego w ramach praktyk przysłano na to zebranie, żeby zdał relację z tego, co usłyszał. I cóż taki młody człowiek, osoba najzupełniej obca naszemu grajdołowi, napisałaby w swoim artykule? Ano, że brydżyści podnieśli na walnym zebraniu kilka ważkich problemów, z którymi chcą się uporać. Po pierwsze, chcą wreszcie skończyć z chamstwem przy grze. Po wtóre – z pijaństwem. Po trzecie mają dość jakiś tajemniczych rozliczeń, bo pieniądze przeznaczane na nagrody w niejasnych okolicznościach dostają kamfory. A jak młody człowiek, co nie daj Boże, wszedł na stronę PZBS-u, to mógł tam jeszcze do niedawna poczytać o akcji „Stop – oszustom”. Innymi słowy młody adept czwartej władzy doszedłby do nieuchronnego wniosku, że przeciętny brydżysta to cham, alkoholik, złodziej i oszust. Taki jest nasz wizerunek.
No to pytanie zasadnicze: czy to prawda?
Doskonale wiemy, że NIE. Znam od lat osobiście znakomitą większość brydżystów z naszego województwa i wiem, że jest dokładnie odwrotnie. Zdarzy się wprawdzie czasem typ „nieprzyjemny”, albo „taki, co nie ukrywa, że lubi”, ale chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że w 99% brydżyści są w porządku. To ludzie uprzejmi, życzliwi, mili, z poczuciem humoru. Uczestnictwo w naszych turniejach to generalnie duża przyjemność. Skąd więc taki nasz wizerunek?
Odpowiedź, jeśli wolno, wydaje mi się banalna: za dużo mówimy o tych incydentalnych i naprawdę bardzo rzadkich przypadkach zachowań niesportowych, za mało o postawach fair play. Mówmy o nich głośno i nagradzajmy je. Bo właśnie to wpłynie w zasadniczym stopniu na zmianę naszego wizerunku.
I tu sugestia do pani prezes: Co Pani powie na pomysł utworzenia specjalnej nagrody Fair Play KPZBS. Nagroda byłaby wręczana na przykład na turnieju podsumowującym sezon (ale przed, a nie po, jak się wszyscy rozejdą). Kandydaci byliby zgłaszani i opisywani na forum przez cały rok. Laureaci byliby obfotografowani i zamieszczeni na stronie KPZBS w specjalnym folderze. To byłoby naprawdę coś. (Nawiasem mówiąc proponowałem coś podobnego kilka lat temu opisując zachowanie przy stole śp. Macieja Jakubowskiego, ale moja propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem ówczesnych władz).

Na dobry początek pierwszy kandydat (do tego zmierzam od początku). Nie dalej jak wczoraj… Na lokalnym turnieju par w grodzie Kopernika.
Para N-S dochodzi skocznie do kontraktu 7BA. Trwa to pół minuty. Jeszcze przed pierwszym wistem rozgrywający, zawodnik N mówi: - Nie będziemy tego grać, ponieważ przypadkowo usłyszałem w przerwie, że to idzie – i chowa karty do pudełka.
Gdyby udał, że nic nie wie, zapisałby sobie 95%, a nam, Bogu ducha winnym, resztę.
Rozdanie uśredniono.
Kim był ów zawodnik N?

ANDRZEJ WILEMSKI, Jantar Toruń.

Czapki z głów.

Pozdrawiam Wszystkich
Robert Kamiński, Lambda Toruń


24 kwietnia 2018, o 08:02
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwietnia 2016, o 16:03
Posty: 73
Post Re: Fair Play
Nie odpiszę tak pięknie, jak Robert, ale za to obiema rękami: JESTEM ZA i jeszcze więcej, dziś podczas zebrania Zarządu poddam pomysł pod głosowanie a czuję, że nikt przeciwny nie będzie. Pozdrawiam, Justyna


24 kwietnia 2018, o 09:29
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: Fair Play
Takie postawy jak A.W.czynią że jeszcze bardziej kocham Brydża.

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


24 kwietnia 2018, o 13:33
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik

Dołączył(a): 24 października 2008, o 18:49
Posty: 96
Post Re: Fair Play
To nie bójmy się pisać po nazwisku Michał.,, A.W." niekoniecznie dobrze się kojarzy. ;)


7 maja 2018, o 09:27
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Fair Play
Andrzej, ja tez podpadam pod skojarzenie ;)

A


8 maja 2018, o 15:58
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 15 października 2008, o 22:00
Posty: 264
Post Re: Fair Play
już miałem wcześniej skomentować, ale backspace zwyciężył... ale skoro Adaś podtrzymał temat - mnie A.W. jeszcze nie kojarzy się pejoratywnie, lepsze to niż Andrzej W. tudzież Adam W. :lol:

_________________
Mariusz Bielski - bydmario


8 maja 2018, o 19:34
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 13 grudnia 2009, o 12:49
Posty: 71
Post Re: Fair Play
Słusznie. Andrzej W. brzmi jak z kroniki policyjnej. Coś jak Jarosław K. (dla jednych Jarosław, dla innych - K.) :D

R.


8 maja 2018, o 19:57
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: Fair Play
Postawy godne sportowca powinny być eksponowane nie tylko na naszym forum.
Panie Andrzeju Wilemski zasłużył Pan sobie na miano uczciwego zawodnika.

Mam nadzieję że dzięki takim ludziom jak Pan będziemy mieli więcej dobrych sytuacji niż złych.

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


9 maja 2018, o 16:51
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik

Dołączył(a): 27 kwietnia 2009, o 07:29
Posty: 41
Post Re: Fair Play
Bardzo ładne zachowała się w trakcie turnieju w Solcu Kujawskim para Darek Bartoś, Kaziu Ligęza. W przerwie pomiędzy sesjami zauważyła źle wpisany wynik (na ich korzyść) który zgłosiła. Pozdrawiam tych sympatycznych Panów i dziękuję.


28 maja 2018, o 07:16
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL