Teraz jest 28 marca 2024, o 22:06


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 decyzja sędziowska 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 8 stycznia 2018, o 13:21
Posty: 7
Post decyzja sędziowska
Nazywam się Paweł Krzemiński. Pierwszy raz piszę na forum, wybaczcie jakieś pomyłki bo pewnie będą ;)
Miałem wczoraj rozdanie jak niżej, które grałem na EW
______♠ 82
______♥ A97
______♦ K743
______♣ QJ103

♠ K1076_________♠ AJ543
♥ KJ106_________♥ Q53
♦ 9_____________♦ QJ
♣ A842__________♣ K75

______♠ Q9
______♥ 842
______♦ A108652
______♣ 96

Licytacja krótka Pas - 1♠ - Pas - 3BA i dalej pasy
po swojej stronie deski wyjaśniłem odzywkę 3BA jako minisplinter
fit czterokartowy, krótkość i 8-11PC, Partner zapomniał konwencję i spasował :D
gram kontrakt dziwny, ale po wiście trefl, przepuszczeniu dwóch kierów
przez przeciwników, inkasuję 9 lew. Przeciwnik woła Sędziego i werdykt
wprawił mnie w zdziwienie "zapisać BEZ TRZECH!!".
Co o tym myślicie?
Pozdrawiam


8 stycznia 2018, o 17:46
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: decyzja sędziowska
Paweł wg mojej wiedzy nie miałeś obowiązku informowania o swojej karcie gracza N. Niemniej sędzia miał podstawy do interwencji z uwagi na różne tłumaczenia po obydwu stronach zasłony.
Może wypowiedzą się nasi sędziowie.
A propos kto sędziował w Wałczu?

A


8 stycznia 2018, o 21:57
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 8 stycznia 2018, o 13:21
Posty: 7
Post Re: decyzja sędziowska
Grzegorz i Kuba, ale po sali chodziła i decyzje przekazywała Młoda Pani której imienia niestety nie kojarzę


8 stycznia 2018, o 22:12
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: decyzja sędziowska
Heya
po pierwsze masz pecha :lol: obecnie obowiązuje przepis że decyzje sędziego są ostateczne
po drugie nie napisałeś jak stała decha ! kogo informowałeś ? wistującego ?
RW


8 stycznia 2018, o 23:24
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: decyzja sędziowska
? różne tłumaczenia ? tu nie napisano że ktoś pytał lub tłumaczył po drugiej stronie


8 stycznia 2018, o 23:36
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: decyzja sędziowska
gdyby to był turniej bez zasłon , to wobec braku alertu lub słysząc błędne wyjaśnienie byłbyś zobowiązany do skorygowania i w tym przypadku decyzja sędziego byłaby jak najbardziej prawidłowa
......
nie odpisałeś kto uzyskał prawidłowe info
.....
nie zależnie od powyższego wist Dama trefl jest jak najbardziej normalny i niezależny od wyjaśnień
gracze w tym momencie dysponują bronią w postaci Lavinthala oraz ........ inteligencji ..
jak już napisałem w 1 poście przepisy zakładają że sędziowie posiadają wystarczające środki by podejmować właściwe decyzje , więc
albo sędzia uznała że gracze w 2 lidze nie muszą niczego potrafić i rozumieć w związku z tym należy im się wyrównanie
albo jej wiedza ....... etc


9 stycznia 2018, o 00:25
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 25 września 2009, o 10:55
Posty: 142
Post Re: decyzja sędziowska
Wiem jedno jeśli po wiście treflowym i wzięci gdziekolwiek zgrałeś kiera, który wziął i przeciwnik puścił drugiego kiera ?????? to ja ze wstydu bym nie wezwał sędziego. Po pierwszym kierze drugiego się wali asem i odchodzi w karo to nawet u cioci Zuli wiedzą.

Pozdrawiam


9 stycznia 2018, o 18:39
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: decyzja sędziowska
Kilka dni temu zaproponowałem, aby w tej kwestii wypowiedzieli się fachowcy, czyli nasi sędziowie - niestety nie doczekałem się, pomimo, iż nawet jednego z nich prosiłem o to. Spróbuję zatem sam - może jak przeczytają, to mnie ewentualnie poprawią.

Primo - rację ma Mietek, jeżeli gra byłaby bez zasłon, to po zakończeniu licytacji Paweł musiałby sprostować błędne tłumaczenie (na takie jak macie wpisane w karcie konwencyjnej). Przy grze na zasłonach niestety nie wiesz co tłumaczył partner dlatego nie możesz prostować.

Info dla Mietka - to E tłumaczył wistantowi czyli N - tak jest decha.

A tutaj sędziowie muszą posiłkować się przepisami (obowiązują one wszystkich, chociaż czasem mogą się wydawać durne - np. w piłce nożnej jak jest rzut wolny pośredni, to jak kopniemy piłkę w kierunku swojej bramki i strzelimy bezpośrednio samobója - to bramka nie jest uznana, tylko jest rzut rożny dla wroga).

Nastąpiła nieprawidłowość, błędne tłumaczenie po jednej stronie zasłony.
Przepis 75 B. - Błędne wyjaśnienie
1. Gdy uzgodnienie partnerów różni się od udzielonego wyjaśnienia, to wyjaśnienie jest naruszeniem przepisu. Gdy takie wykroczenie spowoduje szkodę strony niewykraczającej, należy orzec wynik rozjemczy.

Przepis 12.C - Orzekanie wyniku rozjemczego
1. (a) Jeżeli w następstwie nieprawidłowości sędzia jest upoważniony przez niniejsze przepisy do orzeczenia wyniku rozjemczego, to, jeśli to możliwe, orzeka zapisowy wynik rozjemczy. Wynik ten zastępuje wynik faktycznie uzyskany podczas gry.

Jak orzekamy wynik rozjemczy - ano pytamy innych graczy, pokazując licytację, prawidłowe tłumaczenie (splinter) i karty N, jak się bronią. Jeżeli gracze obkładają kontrakt, to taki wynik zapisujemy.

Niestety nieznajomość przepisów szkodzi, czego sam wielokrotnie doświadczyłem i doświadczam (dlatego polecam wszystkim zapoznanie się z MPB 2017)

Pozdrawiam
A


11 stycznia 2018, o 22:34
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2009, o 20:25
Posty: 81
Post Re: decyzja sędziowska
Witam
Adam w zasadzie wyjaśnił przepisy, które tutaj miały zastosowanie.
Może tylko dopowiem, iż robienie panelu w konkretnej problemowej sprawie, to narzędzie dla sędziego a nie automat, z którego musi korzystać.
Nie mam w zwyczaju oceniać na forum pracy innych sędziów (choćby dlatego, że to oni mają największą wiedzę w temacie, stanowiska różnych stron, panel itd.). Uważam to za nieeleganckie.
Jeśli podjęli decyzję i jej nie wytłumaczyli, to zawsze możemy dopytać skąd się wziął taki właśnie werdykt.
Warto też nadmienić, że w trakcie rozdania dyskusja pomiędzy graczami po przeciwnych stronach zasłony jest zakazana, więc wszelkie prostowanie licytacji pozostaje bezprzedmiotowe (pkt 2c Przepisów obowiązujących przy grze z zasłonami).
Pozdrawiam


13 stycznia 2018, o 13:25
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: decyzja sędziowska
niby to wszystko proste , a może jednak nie..
- rozgrywający powinien spodziewać się ,że skoro partner nie zrozumiał zapowiedzi i spasował to wobec powyższego nie mógł prawidłowo tłumaczyć licytacji ... Cóż powinien zrobić lub czego nie powinien rozgrywający ??
-czy obrońcy powinni na tym poziomie gry otrzymać wyrównanie za własnego zajoba ??
- sędzia to chyba nie ma prawa , nie podać graczom uzasadnienia swojej decyzji , nie chce mi się wierzyć że w panelu ( jeśli takowy był ) gracze to masowo wypuszczali
RW


13 stycznia 2018, o 18:28
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL