Teraz jest 28 marca 2024, o 20:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 sytuacja przy stoliku 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 8 stycznia 2018, o 13:21
Posty: 7
Post sytuacja przy stoliku
Witam Koleżeństwo
Mały turniej, przy stoliku dwie pary bez sukcesów.
Licytacja:
Pas - 1trefl - pas - 1pik
pas - 2karo - pas - 2kier
pas - 3BA - pas - coś
itd. do szlemika w piki
tłumaczenia odzywek przy stoliku były klarowne. (odwrotka i słaby na czwórce)
wezwałem sędziego bo 3BA było po długim namyśle. dalszy ciąg zdażeń spowodował że następnego dnia po dłuższych rozmowach wypaliliśmy fajkę pokoju:).
A teraz pytanie Czy? i Kiedy? mam prawo wezwać sędziego podejrzewając licytację na namysł, bowiem mój przeciwnik poczuł się "dotknięty"
wezwaniem sędziego?.
Pozdrawiam Czytających i moich Przeciwników z wzmiankowanego rozdania.
Co myślicie?
PK


10 lutego 2018, o 10:38
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: sytuacja przy stoliku
Znalazłem takie opracowanie tego tematu.Zgadzam się z nim w całości.
"Truizmem jest stwierdzenie, że brydż jest grą dla ludzi myślących. Stąd oczywiste jest że tempo gry nie jest i nigdy nie będzie równomierne. Z wielu powodów. Jedne decyzje podejmuje się łatwiej inne trudniej, inaczej myślą wyczynowcy, a inaczej grający sporadycznie i wyłącznie rekreacyjnie. Gracze mniej zaawansowani nad prawie każdym posunięciem muszą się zastanawiać gdyż brakuje im rutyny, zawodnicy wyczynowi większość działań wykonują automatycznie, a myślą w sytuacjach gdy
trzeba podjąć w miarę trudną decyzję, bo decyzje łatwe mają w małym palcu. Stąd do namysłów par niedoświadczonych nie należy przywiązywać większej wagi. Z takiego namysłu można wysnuć jedynie wniosek, że przeciwnik myślał. Podejrzenie , że przekazał w ten sposób jakąś informację równie słabo grającemu partnerowi jest warte jedynie śmiechu i nie warto nawet tego uzasadniać. Wysoko utytułowani zawodnicy powinni wiedzieć, że umiejętność wykorzystywania informacji z namysłów zarówno partnera jak i przeciwników pojawia się u grających systematycznie dość późno. Interwencje wobec niezaawansowanych, poza sytuacjami ewidentnymi (np. pas pod długim namyśle, a partner nieoczekiwanie znajduje na kontrę z jedną lewą) powinny być podejmowane sporadycznie, natomiast akcje w wykonaniu zaawansowanych typu: najpierw pozornie silne sekwencje by wypchnąć przeciwników, a na koniec po zalicytowaniu przez nich mimo wszystko końcówki długi namysł by wyłączyć partnera ("nie mogłem skontrować ani licytować wyżej po takim długim namyśle") powinny być tępione z największą surowością. Niestety pokrzywdzeni w takich i podobnych sytuacjach nawet nie wiedzą, że zostali oszukani. Znacznie poważniejszym problemem są właśnie namysły tych rutynowanych. O ile w grze przeciwko sobie wiele w ten sposób zrobić nie mogą bo przeciwnik nie pozwoli albo odpowie tym samym, w grze przeciwko słabszym mogą poprawić znacznie swój wynik."

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


11 lutego 2018, o 21:35
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: sytuacja przy stoliku
Chyba przydałaby się wiedza na temat sprzętu odpowiadającego.

_________________
Pozdr.
T.


12 lutego 2018, o 10:47
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 23 sierpnia 2009, o 17:01
Posty: 28
Post Re: sytuacja przy stoliku
Witam
Tematem wątku jak rozumiem nie jest z czym zawodnik licytował, lecz
A teraz pytanie Czy? i Kiedy? mam prawo wezwać sędziego podejrzewając licytację na namysł, bowiem mój przeciwnik poczuł się "dotknięty"
wezwaniem sędziego?.
Sędzia jest po to na turnieju, żeby rozwiązywać sprawy wątpliwe, za to bierze pieniądze i nie jest niegrzecznie poprosić o rozstrzygnięcie wątpliwych kwestii.
Jeżeli mam wątpliwości proszę sędziego w chwili zaistnienia sytuacji, jeżeli jestem cwanym lisem "zastrzegam" sobie możliwość wezwania sędziego informując o tym przeciwników. I teraz po rozegraniu w zależności od % wzywam lub nie. Zawsze można coś dla siebie ugrać.
Reasumując, w razie wątpliwości należy prosić sędziego do stolika, przedstawi nam przepisy, które może zapamiętamy na przyszłość.
Pozdrawiam
M


12 lutego 2018, o 11:33
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: sytuacja przy stoliku
Teoretycznie masz rację. /w kwestii tematu i pytania/
Po co wobec tego w ogóle opis aukcji?
A sędziego możesz wzywać/prosić do stolika zawsze. Nie ma w MPB zakazu.

_________________
Pozdr.
T.


12 lutego 2018, o 14:21
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: sytuacja przy stoliku
Osobną pozostaje kwestia wezwania sędziego, osobną natomiast zwrócenie uwagi po skończonej licytacji na namysł, czy zauważalne wypadnięcie z tempa licytacji.
Nasza dyscyplina podlega określonym przepisom, którymi należy się posługiwać.
Ja zwróciłbym uwagę przeciwnikom (po skończonej licytacji) na zauważalny namysł przed zalicytowaniem 3BA - chociażby po to, aby zostało to przez wszystkich potwierdzone. Po zakończonym rozdaniu wezwałbym sędziego nie wtedy, gdy uzyskałbym słaby wynik, ale wówczas, gdy stwierdziłbym nieuzasadnioną dalszą licytację - nawet gdy uzyskałbym bardzo dobry wynik - po to aby sędzia wytłumaczył przeciwnikom, że nastąpiło przekazanie nielegalnej informacji, której nie można wykorzystywać. Natomiast gdyby dalsza licytacja była oczywista (czyli "ruszenie" do przodu) po 3BA wezwanie sędziego jest bezpodstawne.

Szczerze mówiąc trudno mi wyobrazić sobie rękę, z którą po zamykających 3BA można ruszyć do przodu - np może coś w stylu Kxxx, x, KDW10xxx, x.

Nie wiem jakie mają opsy ustalenia, ale standardowo taka licytacja oznacza 18-20 w składzie równym, z ręką dobrą do BA.

Podaj Paweł coś więcej co miały opsy - zobaczymy czy były podstawy czy to do dalszej licytacji, czy do wezwania sędziego.

A


12 lutego 2018, o 19:41
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 8 stycznia 2018, o 13:21
Posty: 7
Post Re: sytuacja przy stoliku
Istotą pytania było jak nie zdenerwować Przeciwnika, jak sprawdzić swoje wątpliwości w najbardziej łagodny dla niego sposób.
Wypadnięcie z tempa było dla mnie oczywiste, lecz dalsza licytacja Opsów też jak najbardziej usprawiedliwiona.
Przeciwnik poczuł się urażony wezwaniem sędziego bo kto z nas lubi żeby na niego wzywać sędziego.
Dlatego jeszcze raz pytam "jak najmilej, bez obrazy, sprawdzić swoje podejrzenie licytacji na namysł"
PK


14 lutego 2018, o 16:47
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2011, o 14:13
Posty: 10
Post Re: sytuacja przy stoliku
BP NMSP

Może tutaj spróbuj:
http://forum.gazeta.pl/forum/f,10226,Savoir_vivre.html


15 lutego 2018, o 15:54
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL