Teraz jest 28 marca 2024, o 22:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 wpisywanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: wpisywanie
Omówmy jeszcze jeden temat czyli wezwanie sędziego.
Sędzia podchodzi do stolika i kto ma prawo zadać mu pytanie?
Mnie pouczano że ten kto woła sędziego,ten mu relacjonuje jako pierwszy.
Tu chyba było inaczej.

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


1 marca 2012, o 00:14
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 października 2010, o 19:15
Posty: 87
Post Re: wpisywanie
Uprzejmość zwykle wymaga by zaczynać od osoby wzywającej. Tym bardziej, że zawodnicy mają zwyczaj podkreślania, że to oni wzywali sędziego. Tymczasem w świetle przepisów osoba wzywająca jest bez znaczenia* i sędzia może zacząć od dowolnego zawodnika, szczególnie jeśli są ku temu wyraźne powody.


*z drobnym wyłączeniem dziadka podczas okresu rozgrywki po naruszeniu przez niego swych uprawnień

_________________
Międzynarodowe Prawo Brydżowe 2007


1 marca 2012, o 00:25
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 22 grudnia 2009, o 15:02
Posty: 46
Post Re: wpisywanie
MarcinW napisał(a):
Tymczasem w świetle przepisów osoba wzywająca jest bez znaczenia* i sędzia może zacząć od dowolnego zawodnika, szczególnie jeśli są ku temu wyraźne powody.

Mógłbyś rozwinąć... w świetle których przepisów?
Thx.

_________________
Maciej Wawrzyniak


1 marca 2012, o 08:30
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 października 2010, o 19:15
Posty: 87
Post Re: wpisywanie
Nieszczególnie, bo w MPB nie rozważa się kolejności słuchania zawodników, a nawet kolejności rozpatrywania wykroczeń w rozdaniu (to drugie zaowocowało wymianę maili w trakcie której jestem).

Jeśli przepisy tego nie precyzują, to w ich świetle jest to obojętne. Najbliżej są przepisy 9, 10 i 81C - żaden nie mówi od kogo zaczynamy.

_________________
Międzynarodowe Prawo Brydżowe 2007


1 marca 2012, o 14:28
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 10 listopada 2010, o 12:52
Posty: 94
Post Re: wpisywanie
Trochę OT.
Przypomina mi się liga.

Gram sobie ligę z "najwspanialszą", ale ze względów różnych z "najwspanialszą" nie rozmawiam.

Następuje wist "najwspanialszej" zakrytą kartą , i co teraz , przecież prosić o odsłonięcie karty wistu jej nie będę, bo jej nie lubię. Przeciwnicy nie chcą pomóc i mnie wyręczyć. Tak sobie siedzimy, karta wistu zakryta .
No to wołamy sędziego i dwa sposoby działania (sytuacja wynikła az dwa razy u dwóch różnych sędziów):
1) "solidarność płci", zostałem podpantoflowany
2) sędzia wyciągnął książeczkę , zaczął ją wertować, uprzejmie poprosił o czas i było miło i przyjemnie, niestety przeciwnicy spadli z krzeseł i dla ich dobra woleliśmy nie czekać na decyzję, tylko grać dalej.

Ktoś może mi odpowiedzieć czy jakieś przepisy to w ogóle regulują.

Nie było mnie w Pestce i nie do końca wiem jaka była sytuacja , ale chyba zadaniem sędziego jest łagodzenie sytuacji , a nie jej zaognianie. Można było dać wpisać czarnej i odpowiedzieć rundę , dwie później.

Na mnie też działa jak "płachta na byka" jak ktoś mówi mi że tak przepisy mówią.

W robocie do mnie przychodzą , zrób tak i tak. Pytam a dlaczego tak i tak. "Bo przepisy tak mówią" . Pytam się jakie ? I zaczyna się awantura. I zazwyczaj po tygodniu , dwóch okazuje się, że takich przepisów nie ma tylko tak robili od stu lat i tak musi być , a że jest to bez sensu to nikogo nie interesuje.

ps Katarzyno , znowu ?


2 marca 2012, o 07:30
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: wpisywanie
MarcinW napisał(a):
Nieszczególnie, bo w MPB nie rozważa się kolejności słuchania zawodników, a nawet kolejności rozpatrywania wykroczeń w rozdaniu (to drugie zaowocowało wymianę maili w trakcie której jestem).

Czy mam przez to rozumieć że po wezwaniu sędziego mogą zacząć dyskusję z nim wszyscy którzy siedzą przy stoliku?

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


3 marca 2012, o 11:12
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 października 2010, o 19:15
Posty: 87
Post Re: wpisywanie
Michał Dolny napisał(a):
Czy mam przez to rozumieć że po wezwaniu sędziego mogą zacząć dyskusję z nim wszyscy którzy siedzą przy stoliku?

O ile sobie sędzia tego życzy...Zwykle jednak ucisza 3 i słucha jednego, a kogo wybierze to jego sprawa.

W praktyce podchodzi sędzia, pyta się kto wzywał i zaczyna od tego człowieka (inna praktyka zwyczajnie nie ma zbyt wiele sensu). Ale miałem sytuację gdy wzywało na raz 2, czy 3 zawodników i, zanim się zapytasz, bądź tu mądry od którego zacząć. Ja zwykle wybieram najspokojniejszego, a pozostałych uciszam. A mogę ich uciszyć coby się nie działo, a oni muszą się dać uciszyć (nawet jak wybrałem nie tego co trzeba). Wbrew pozorom rzadko miewam problemy z opanowaniem stołu...

_________________
Międzynarodowe Prawo Brydżowe 2007


3 marca 2012, o 11:35
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 października 2010, o 19:15
Posty: 87
Post Re: wpisywanie
goral78 napisał(a):
Trochę OT.
Przypomina mi się liga.

Gram sobie ligę z "najwspanialszą", ale ze względów różnych z "najwspanialszą" nie rozmawiam.

Następuje wist "najwspanialszej" zakrytą kartą , i co teraz , przecież prosić o odsłonięcie karty wistu jej nie będę, bo jej nie lubię. Przeciwnicy nie chcą pomóc i mnie wyręczyć. Tak sobie siedzimy, karta wistu zakryta .

1. Po zastosowaniu procedury wistu i podniesieniu ruchomej częście zasłony stosujemy MPB.
2. Odsłonięcie karty wistu zależy od wistującego.
3. Przeciąganie odsłonięcia karty jest pogwałceniem przepisu 74 (o etyce i dobrych obyczajach).
4. Z powyższego wynika możliwość zastosowania kary porządkowej etc.

_________________
Międzynarodowe Prawo Brydżowe 2007


3 marca 2012, o 11:39
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL