Teraz jest 29 marca 2024, o 00:54


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Błąd sędziego? 
Autor Wiadomość
Post Błąd sędziego?
W dniu dzisiejszym rozegrany został turniej w Bydgoszczy. Sędziował p. Piotr Szczuka. Proszę o opinię na temat tego ekscesu.
Licytacja W N E S
p p p 1s
p 2t p 2NT
p 3NT 3 pasy
Opps wistujący zapytał się o znaczenie niealertowanej odzywki 2t, partner wyjaśnił iż jest to przejściowe(wg mnie Drury, ale nie o to się rozchodzi)został wezwany sędzia. Została mu przedstawiona sprawa(nie ulega wątpliwości, że partner tzn. Nasza para była stroną wykraczającą)cytuje sędziego:"Grajcie" nastąpił wist otwartą kartą W karo. Wyłożyłem dziadka. Po ok. 10 sek. namysłu mojego partnera. Sędzia oznajmił:" Nie ma sensu, wistuj w trefla" Po czym karta odkryta została schowana do ręki i nastąpiła zmiana ataku na treflowy. Odpowiedzcie mi na pytanie. Czy sędzia popełnił błąd?


6 września 2009, o 20:51
użytkownik

Dołączył(a): 27 października 2008, o 13:30
Posty: 183
Post Re: Błąd sędziego?
A kto wezwał sędziego? Wistant czy II obrońca? Jaki był rozkład koloru? Czy II obrońca miał kartę, z którą mógłby dać kontrę wistową na sztuczne 2C? Wg mnie, należy się Wam kara za brak alertu (co niestety jest w tej pozycji dość nagminne), a ewentualne dalsze konsekwencje można rozważać, po przedstawieniu pełnego obrazu rozdania. Należy jedynie pamiętać, że aby orzec zmianę wyniku, poniesiona przez stronę niewykraczającą, strata musi mieć związek z wykroczeniem (w tym wypadku brakiem alertu). Osobiście (choć oczywiście mogę się mylić) nie wyobrażam sobie zmiany wyniku, w sytuacji, gdy rozkład koloru wyglądał, np: K 10 9 x x - D x x, a wistujący dostał, chociaż z opóźnieniem, informację o znaczeniu odzywki 2C. Ale już, np. rozkład D x x x x - K 10 x x - nie jest tak oczywisty.


7 września 2009, o 21:09
Zobacz profil Wyślij e-mail
Post Re: Błąd sędziego?
Chyba chodzi o rozdanie gdzie posiadamy K9xx xx xx KDxxx czyli kontra na alertowane 2C jest oczywista, brak alertu spowodował niemożliwość skontrowania, a tym samym uniemożliwił wist treflowy - który dawał wynik -430 zamiast -460. Inna sprawa, że w polskim stylu licytacji takie 2C, czy to licytowane jako drury czy też jako odpowiedz po otw 1s (czyli seminaturalne) jest juz tak powszechne jak Stayman 2C po otwarciu 1BA (którego nie wolno alertować). W orzecznictwie sędziowskim jednak 2C jako drury (lub seminaturalne) póki co alertować jeszcze trzeba.
Jeżeli był brak alertu to chyba należy założyć wist treflowy - kontra na 2C alertowane jest w zasadzie oczywista.
Czekam oczywiście na orzecznictwo uczonych w piśmie - czyli sędziów, no i przede wszystkim o przedstawwienie faktów przez druga stronę czyli sędziego Piotra.
Adam


7 września 2009, o 23:33
Post Re: Błąd sędziego?
Było dokładnie tak, jak napisał Adam. Chodzi o rozdanie nr 6 sesji II. Brak alertu uniemożliwił kontrę. Sędziego wezwał drugi obrońca. Kontynuowanie gry po wiście w karo nie miało sensu, gdyż wynik rozdania i tak zostałby unieważniony. Pozostało orzec wynik rozjemczy. Wynik ten ustalony został przez samych zawodników przez rozegranie rozdania po nakazanym wiście. Taki sposób sprostowania nieprawidłowości uważam za najbardziej obiektywny i uwzględniający poziom gry zawodników.
Ciekawostką jest, że pytanie zadał inowrocławski junior z inspiracji sędziego rejonowego, nauczyciela nowego pokolenia sędziów, Jarosława Łakomego, który nie wiem co chciał przez to osiągnąć.


8 września 2009, o 09:57
użytkownik

Dołączył(a): 30 stycznia 2009, o 12:29
Posty: 71
Post Re: Błąd sędziego?
Podstawowym zadaniem sędziego przy stole jest przywrócenie sprawiedliwości, co jak widzę miało miejsce, więc nie bardzo rozumiem o co się w ogóle rozchodzi.


8 września 2009, o 10:28
Zobacz profil Wyślij e-mail
Post Re: Błąd sędziego?
Czując się przywołany do tablicy, muszę wyjaśnić kilka faktów.Rozdanie poznałem wracając samochodem po tur.do domu i nie mogłem uwierzyć (są świadkowie),w to że p.sędzia Piotr Szczuka mógł WYDAĆ taki werdykt przy stoliku.Dlatego powiedziałem do inowrocławskiego juniora żeby opublikował całe zajście na forum,a w co nie wierzyłem że się stanie.
A teraz fakty które zostały mi przedstawione.
Zawodnik E przed pierwszym wistem pytał o znaczenie rąk eSa i eNa.
gdy się dowiedział że 2T jest odzywką sztuczną został przywołany sędzi jednakprzez zawodnika E,który stwierdził w obecności sędziego,że dałby ktr. gdyby wiedział o sztucznej odzywce 2T(nielegalna informacja). Sędzia nakazał grać dalej.
Wist WK.
Po czym sędzia nakazał cofnięcie wistu WK i kazał zawistować w trefla zawodnikowi W(wist nakazany).
Mam nadzieje że fakty zostały mi źle przedstawione i proszę o weryfikacje sędziego jak i zawodników WiE.
Jeszcze jedno sędzia nie ma prawa orzekania wyników jak mu się wydaje , a zgodnie z literą prawa. Dlatego korzystając z możliwości zadaje panu pytanie z jakiego punktu MPB pan korzystał wydając taki werdykt?
pozdrawiam
nie ma


8 września 2009, o 11:58
Post Re: Błąd sędziego?
sędzia został przywołany przez zawodnika W


8 września 2009, o 12:01
Post Re: Błąd sędziego?
Nic z tego nie rozumiem !!!!

Jakieś cuda się tu wypisuje !

1.Jeżeli w trakcie licytacji nie padł alert to jest to wykroczenie .
2.Jeżeli przed wistem gracz pytając o znaczenie licytacji został przez któregoś graczy wprowadzony w błąd to jest to wykroczenie.
3. Jeżeli brak aleru miał wpływ na licytację , to stronie niewykraczjącej należy się rekompensata

Tyle z mojej wiedzy o prawie brydżowym >

W konkretnym przypadku jedynie zachodzi pytanie czy gracz miał na kontrę na 2trefl ! Ponieważ przed oddaniem wistu partner został prawidłowo poinformowany co do znaczenia licytacji .


8 września 2009, o 20:32
Post Re: Błąd sędziego?
ech
kiedyś sędzia powoływał panel z expertów :lol: ii pytał co licytujesz g... a jak nie ma kogo pytać , to musi polegać na własnym doświadczeniu
swoją drogą jak się komuś nie chce wyciągać kartonika to sam się wystawia na niekorzystny wynik


8 września 2009, o 20:44
Post Re: Błąd sędziego?
Dyskusję powoli trzeba kończyć :D Czytam i dziwię się przedstawionym faktom. Niewątpliwie Piotr S. ma rację w jednej kwestii. Poprzez brak alertu, byłby nakazany wynik rozjemczy, ale
1- Jeżeli wist był odsłoniętą kartą(chyba) to czemu wist został cofnięty, a karta nie została przegwożdżona(w końcu 4 graczy widziało tę wartość w ręce W)
2- Jeżeli E powiedział że dałby ktr to rzeczywiście poniekąd jest to przekazanie nielegalnej informacji...sędzia POWINIEN orzec wynik rozjemczy po zakończeniu rozdania. Tzn. wezwać sędziego po stwierdzeniu nieprawidłowości i wistu(wtedy E nie przekazał by informacji odnośnie wistu)
Pewnie nie mam racji, ale to forum(demokratyczne) więc piszę co myślę :)


9 września 2009, o 06:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL