Teraz jest 28 marca 2024, o 22:00


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić? 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 29 listopada 2018, o 20:13
Posty: 56
Post Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić?
Cześć,

Łuczniczka impy. Brak zasłon
Rozdanie mało istotne ale niech będzie wyjściem do dyskusji jak zachować się po błędnym wyjaśnieniu przez Partnera.
Mój: 2C (Prec) pas ja:2NT (słaby z fitem / 55GF)
Przeciwnik w_adam pyta mojego P. o 2NT i uzyskuje błędne wyjaśnienie "inwit". Wierząc w wyjaśnienie pasuje z ręką DW976 AK106 KW7 D
Mój licytuje 3C, które powinno być automatem.
Zostałem teraz ja zapytany o znaczenie 3C i klops - nie mam pojęcia jak się zachować aby było sportowo.

Co odpowiedzieć w podobnej sytuacji gdy wyjaśnianie błędniej zapowiedzi Partnera jest kwadraturą koła?
- jeśli wyjaśnię co zaszło, to Partner otrzyma nielegalną informację i dowie się, że mamy licytacyjny rozjazd
- jeśli wyjaśnię "automat", to licytacja nie trzyma się kupy i jest podobnie
- jeśli wyjaśnię, że 3C oznacza 6 trefli, to pewnie zgadnę ale sam skorzystam z nielegalnej informacji, tzn. wcześniejszych wyjaśnień Partnera
- milczeć? zapisać na kartce? wezwać sędziego na siebie?

PS
w_adam słusznie wezwał sędziego ale później zlitował się nad nami i ostatecznie zaniechał procedowania przez sędziów. Dzięki Adam! Stawiam piwo :)

Nadal nie wiem co robić w podobnej sytuacji gdy Partner wyjaśni nieprawidłowo...

Pozdrawiam
Maciej


24 kwietnia 2022, o 11:47
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 5 grudnia 2008, o 09:43
Posty: 101
Post Re: Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić?
Odejść od stołu z przeciwnikiem(tak, aby partner nie mógł usłyszeć wyjaśnień) i poinformować go o właściwym znaczeniu odzywki.

Chociaż i tak to nie naprawi tej sekwencji(przynajmniej w tej pozycji), bo inaczej czytamy bezpośrednią kontrę na 2BA, a inaczej na dobiciu na 3 trefl.

Ale przynajmniej zostaniesz w zgodzie z samym sobą i przy okazji możesz liczyć na wyrozumiałość przez TD oraz przeciwników.


24 kwietnia 2022, o 20:53
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić?
maciejsu napisał(a):
Cześć,

PS
Dzięki Adam! Stawiam piwo :)

Pozdrawiam
Maciej


Dzięki Maciej, zobowiązanie przyjęte.
W dobrym towarzystwie to i piwo lepiej smakuje.

Pozdrawiam
A


25 kwietnia 2022, o 06:35
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 września 2008, o 20:54
Posty: 513
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post Re: Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić?
maciejsu napisał(a):
Nadal nie wiem co robić w podobnej sytuacji gdy Partner wyjaśni nieprawidłowo...
Pozdrawiam

Maciej

Radziecki napisał(a):
Odejść od stołu z przeciwnikiem(tak, aby partner nie mógł usłyszeć wyjaśnień) i poinformować go o właściwym znaczeniu odzywki.

W ten prosty sposób można pretendować do nagrody FairPlay.))))))
Sprawiedliwa gra (ang. fair play) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

_________________
Gra w brydża to nie walka na śmierć i życie.Brydż to przyjemność bycia w miłym towarzystwie


25 kwietnia 2022, o 16:26
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW
użytkownik

Dołączył(a): 29 listopada 2018, o 20:13
Posty: 56
Post Re: Błędne wyjaśnienie od partnera - co zrobić?
Powęszyłem trochę w przepisach, ponieważ nie dawał mi spokoju fakt, że każda próba wyjaśnienia odzywki Partnera po jego poprzednim błędnym wyjaśnieniu skazana jest na przekazanie nielegalnej informacji "Partnerze pomyliłeś się w wyjaśnieniach". Odchodząc od stołu z opsami lub zapisując na karteczce minimalizujemy nielegalny przepływ informacji ale mleko i tak się rozlało i Partnerowi zapali się lampka. Podobnie gdy odpowiemy "POMIDOR".

Co mówią przepisy MPB 2017

20.F.5
(a)
Graczowi, którego partner udzielił błędnego wyjaśnienia, nie wolno poprawiać tego błędu podczas licytacji ani nie wolno w żaden sposób wskazywać, że błąd został popełniony.
(b)
Gracz musi przywołać sędziego i poinformować przeciwników, że jego zdaniem wyjaśnienie partnera było błędne (patrz przepis 75B), ale dopiero przy najbliższej przepisowej okazji:
Obrońca – po zakończeniu rozgrywki,
Rozgrywający i dziadek – po końcowym pasie licytacji

I przy okazji przepis regulujący sytuację jeśli Partnerowi zapali się w głowie lampka, że udzielił błędnego wyjaśnienia.

20.F.4 (a)
Gdy gracz uświadomi sobie w trakcie licytacji, że jego własne wyjaśnienie było błędne lub niepełne, musi przywołać sędziego przed końcem okresu wyjaśnień i poprawić błędne wyjaśnienie. Może zdecydować się na wezwanie sędziego wcześniej, ale nie jest do tego zobligowany.

Pozdr.
M.


26 kwietnia 2022, o 20:17
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL