Teraz jest 28 marca 2024, o 20:02


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 5 Pik - 2 Asy z pięciu częściowo z Damą atu 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 13 grudnia 2009, o 12:49
Posty: 71
Post 5 Pik - 2 Asy z pięciu częściowo z Damą atu
Witam All,

Jeśli się komuś przypadkiem zdawało, że teoria brydżowej licytacji nie posiada już żadnych rezerw, to śpieszę donieść, że ktoś taki jest w grubym, frajerskim błędzie. Chciałbym zaprezentować konwencję, którą podpatrzyłem niedawno na lidze, dotyczącą strefy szlemowej, a konkretnie odpowiedzi na asy. Nazwałem ją roboczo: "częściowo z damą atu". Pod jaką nazwą zadomowi się w profesjonalnej literaturze brydżowej nie mam oczywiście pojęcia.
Scenka rodzajowa z ostatniego zjazdu II ligi. Początkowe rozdania drugiej połówki meczu. Pokój zamknięty. Cisza. Zwykłe, niemalże sympatyczne granie :) . Wtem od stolika A dobiega konspiracyjny szept, słyszalny w całym pokoju zamkniętym:
- Ale jajca! 7pik idzie!
W tej samej chwili przy stoliku B wstaje zawodnik i zbulwersowany, na całe gardło i bez żadnych hamulców krzyczy:
- Tak?! 7pik idzie?! A dokładnie w którym rozdaniu???!!!
Natychmiast pojawia się sędzia.
- Cisza, spokój!!! - drze się. - Grać, nie gadać, bo wyrzucę z sali!!!
Krzykacz ze stolika B siada, coś tam jeszcze próbując tłumaczyć, że rozdanie spalone. Sędzia każe grać i przestać rozsiewać ploty.
No to gramy.
Za jakiś czas (gdy już wszyscy zdążyli o incydencie ze SZLEMEM zapomnieć :D ) pojawia się danie, w którym nasi przeciwnicy dochodzą do 6 pik. W tym momencie wróg po mojej stronie zasłony (powiedzmy, że gramy przy stoliku C) przed położeniem końcowego pasa popada w namysł. Wreszcie ciężko wzdycha:
- Widzisz, pan - mówi do mnie - gdybym był teraz ch... dołożyłbym 7.
Podoba mi się ten gość - myślę. Zawsze miło jak się człowiek ma do czynienia z uczciwością. Głośno zaś mówię:
- To co? Trzeba chyba zawołać sędziego. Niech się martwi.
Mój przeciwnik zgadza się ze mną. Pojawia się sędzia. Mówię mu o ładnym zachowaniu przeciwnika, że mógł, ale nie chciał, bo gdyby tylko chciał, to mógłby zibena, bośmy przecież słyszeli itd... Szanowny arbiter z powagą godną najwyższych kręgów PZBS powiada, że ma licytować to, co mu mówi system i umiejętności, i jeżeli uważa, że poprawnym kontraktem jest 7pik, to ma to zalicytować, a nie grać na nasłuch. On - sędzia, jest tu od tego, aby nad wszystkim czuwać, i już dawno przeszedł się po sali stwierdzając, że nikt niczego nie słyszał, i już dawno nikt nie powtarza ani nie rozpowszechnia żadnych zasłyszanych na księżycu bredni.
Mojego przeciwnika ogarniają wątpliwości. Mnie zresztą też. Może żeśmy się przesłyszeli. Może 7 nie idzie... Pewnie ci goście ze stolika A coś pokręcili. Dobra, gramy. Jeszcze jeden krótki namysł i decyzja: PAS. Jestem na wiście. Mówię:
- Żeby nie przedłużać, zaraz się przekonamy, czy szło. Wistuję Asa karo. As bierze lewę. Pozostałe należą do wrogów. 6 pik swoje. Mina sędziego, który dopiero teraz odchodzi od stolika, wyraża tylko jedno: "A nie mówiłem!"
Myślę sobie: Ci ludzie to jednak o grze nie mają pojęcia (ze stolika A). Przecież nie szło.
I tak gramy sobie dalej, po trzech czterech rozdaniach zapominając o sprawie. Aż tu wreszcie przychodzi rozdanie przedostatnie. Nasi przeciwnicy licytują. Coś tam, coś tam, w końcu wróg po mojej stronie deski pyta o Asy na pikach: 4BA. Słyszy 5pik, które wyjaśnia mi jako 2 Asy z pięciu + D pik. Teraz z pełnym przekonaniem mówi 7 pik. Wist i jego partner wykłada: Kxxx Kxxx Ax Kxx.
- A gdzie dama atu?! - pyta zdumiony.
- Coś mi się musiało pomylić - odpowiada jego p.
Atu 2-2 Dama odpada, swoje. Na drugim stole nasi partnerzy na pytanie czy zagrali zibena robią oczy jak spodki od kawy:
- Bez damy atu???!!!
Pytam ich, czy słyszeli w pokoju otwartym jaka była afera o spalenie jednego rozdania.
- Jaka afera? - pytają.

Wnioski.
Albo nie. Może bez wniosków.
Albo nie. Tylko jeden: dobrze, że są zasłony i widać tylko jednego przeciwnika. Po mojej stronie był to naprawdę przyjemny mecz.

Pozdrawiam serdecznie,
Robert Kamiński, Toruń


15 stycznia 2014, o 12:36
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 25 września 2009, o 10:55
Posty: 142
Post Re: 5 Pik - 2 Asy z pięciu częściowo z Damą atu
U nas w pierwszym przedstawionym przez Ciebie rozdaniu Pan popadł w namysł. Leżało przed nim 6 pik i przed chwilką doszedł do niego głos o 7 w piki. Nastąpiła wewnętrzna walka i 7 pik pojawiło się na stole. Zjadłem Asa resztę wziął rozgrywający. Został wezwany sędzia na okoliczność niechodzącego szlema a ludzie krzyczą, że idzie to jak to z tym szlemem chyba sędzia musi zdjąć rozdanie. Na nasze szczęście sędzia zareagował litościwym uśmiechem. Natomiast w rozdaniu, o którym było głośno na sali nasi przeciwnicy nie dolecieli do 7. Ot poj....ły się zibeny.


15 stycznia 2014, o 13:21
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 30 stycznia 2009, o 12:29
Posty: 71
Post Re: 5 Pik - 2 Asy z pięciu częściowo z Damą atu
Nie jestem pewien czy panowie na naszym stole bardzo starali się nie spalić rozdania. Po rozegranym rozdaniu jeden pan pyta drugiego na głos:
- A ile to się pisze za to?
- Tysiąc pięćset dwadzieścia!

I weź tu dawaj strefę szlemową na lidze.


16 stycznia 2014, o 09:12
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL