Cytuj:
wprowadzony na podstawie § 40B MPB
Jest to pospolite
minięcie się z prawdą w sposób wybitny, gdyż P 40B MPB mówi o Organizacji Nadzorującej (sprecyzowanej dokładnie w przepisie 80 MPB), którą KP WZBS z całą pewnością nie jest. Idąc dalej P40 mówi o
ustaleniach, a blef jest z definicji odstępstwem od ustaleń, wiec nawet Organizacja Nadzorująca nie mogłaby blefowania zabronić.
Zakaz otwarć blefowych nie miał żadnego poparcia w obowiązujących przepisach niezależnie od tego co różni ludzie chcieliby na ten temat sądzić.
Co zaś dotyczy tekstu ze Świata Brydża, to MPB nie nakłada na nikogo obowiązku grania "niefrywolnego", czy tam grania na osiągnięcie dobrego rezultatu. W sumie nie wymaga nawet umiejętności gryw brydża, trzeba jedynie dokładać karty tak by nie było fałszywki i licytować nie niżej niż inni. Jeśli dobrze pamiętam, jedyny sposób żeby ukrócić celowego "wypaczacza" wyników to pociągniecie go z "psucie przyjemności z gry" (P 74 MPB o etykiecie i dobrym zachowaniu).
Jeśli chodzi o to, co w licytacji wolno, a czego nie, to aabronione są otwarcia losowe (zdefiniowane w PS PZBS) i zabronione są Systemy Wysoce Sztuczne (zdefiniowane w PS PZBS), którymi czasem staną się systemy, gdzie otwarcie może oznaczać krótkość lub długość w określonym kolorze etc... Dotyczy to jednak
ustaleń (również poprzez domniemanie).
Naturalnie jak para blefuje pawie zawsze w określonej pozycji będzie to z pewnością nieujawnione ustalenie (choćby poprzez domniemanie), które nie dość że powinno być alertowane, to jeszcze musi spełniać wymogi Polityki Systemowej PZBS. Ale w ogólności tak - można blefować i mogą to być blefy frywolne. Proszę nie dać sobie wmówić, że jest inaczej.
PS PZBS[editnote]
Wprowadzenie
eufemizmu