Teraz jest 28 marca 2024, o 16:04


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Problem moralny (?) 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 1 grudnia 2009, o 11:05
Posty: 181
Post Re: Problem moralny (?)
Nasz 6 pik nie jest istotny dla partnera bo nie zapytał o niego , czyli dokładamy tylko na namysł, a tego sędzia nie musi uwzględnić jako obronę decyzji o dołożeniu szlemika ;) - czyli odp. : NIE
A


7 lutego 2011, o 12:39
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 3 grudnia 2008, o 09:39
Posty: 86
Post Re: Problem moralny (?)
Mecz był rozgrywany na zasłonach? Bo jak tak, mam dodatkowy argument ;)


7 lutego 2011, o 13:46
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 31 marca 2009, o 21:08
Posty: 73
Post Re: Problem moralny (?)
Dobrze chociaż, że dzięki Ali nie można uznać problemu za nietrafiony:).

Ok, argumenty przeciw są dość oczywiste, ale ponieważ nikt nie odniósł się do kluczowej pomyłki, to teraz w roli adwokata diabła:
"Panie Sędzio, 4S zalicytowałem do ręki inwitującej. Dopiero po 4NT zdałem sobie sprawę jak nawaliłem odmawiając cue-bidu z bardzo dobrą ręką. Nie mogłem już tego naprawić inaczej niż dokładając szlemika. Namysł partnera nie podpowiedział mi, że nie brakuje asów, bo w ramach super negatywnych 4S trzech mieć nie mogłem".

Nawet uznając taką argumentację za rozsądną, trzeba stwierdzić, że ten nieszczęsny namysł bardzo zwiększa atrakcyjność dołożenia. Ponadto odczuwam jakiś wewnętrzny opór przed tym, aby uznać, że nieznajomość własnego systemu mogłaby zadziałać na korzyść wykraczającego.

pzdr

*Tak, na zasłonach.


7 lutego 2011, o 14:45
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Problem moralny (?)
Zwróćmy uwagę, że wszyscy "wyżej" ligowi gracze pasują.
Z czego to wynika?? Po częsci tylko można to odnieść do umiejętności, bardziej chyba ze znajomości przepisów. I nie ma tu znaczenia, czy gramy na zasłonach czy bez. W sytuacji licytacji jednostronnej wiadomo jest kto myślał po drugiej stronie dechy.

Po prostu w sytuacji wystąpienia namysłu każda nietypowa nasza akcja może być zakwestionowana. A dołożenie szlemika w sytuacji gdy partner prowadzi licytację i partner podejmuje decyzję jest baaaaaardzo wątpliwe. Po namyśle obronimy tylko akcję w miarę oczywistą, każda inna zostanie zmioeniona przez sędziego - chociażby dlatego nigdy nie dokładamy w sytuacji wątpliwej - jak nie pójdzie d...pa, jak pójdzie i tak zmienią na 5S.

Odnośnie tłumaczenia (adwokat diabła), pytanie, czy karta K5432, A32, A43, 54 nie kwalifikuje się do podania negatywnej akcji 4S?? (jeżeli nawet nie to część graczy tak ją zakwalifikuje) - widać jak to się ma do podanej we wcześniejszym moim poście przykładowej ręki.

Podam jeszcze jeden przykład. Mecz, zasłony. Licytacja jednostronna. Uzgodnione trefle. Po jednostronnej licytacji partner licytuje 5C, gracz ma dołożenie ewidentne, ale ponieważ przed zalicytowaniem 5C decha trochę dłużej była po drugiej stronie daje pasa, aby jego dołożenie nie zostało zakwestionowane. Wykłada się dziadek, oczywiście 6 z górki, zatem z pretensją pyta partnera: Nad czym ty myślałeś przed podaniem 5C?? Partner odpowiada, to nie ja, to przeciwnik, ja licytowałem w tempie. Zawołano sędziego i oczywiście zmieniono kontrakt na 6C. To tyle odnośnie przestrogi dla cfffaaaniutkich opsów, którzy chcą przetrzymywać dechę.

Może mój wywód jest trochę przydługi, ale piszą to, aby nie popełniano u nas najczęściej nieświadomie podobnych wykroczeń - z czym mamy na naszym podwórku czasami do czynienia - nie obronimy się jak zostanie wezwany sędzia.

Namawiam do luuknięcia w art 16 MPB
"B. Dodatkowa informacja od partnera
1. (a) Jezeli gracz - na przykład za pomoca wypowiedzianej uwagi, pytania, odpowiedzi na pytania, niespodziewanego* alertu lub braku alertu czy tez wyraznego wahania, niepohamowanego pospiechu, specjalnego nacisku, modulacji głosu, gestu, ruchu, szczególnego zachowania itp. - udostepnia swojemu partnerowi dodatkowa informacje, która moze sugerowac jakas zapowiedz lub zagranie, to temu partnerowi nie wolno podjac działania bedacego logiczna alternatywa (LA), którego wybór wyraznie mógł byc zasugerowany ta informacja.
(b) Logiczna alternatywa to działanie, które zostałoby powaznie rozwazone przez znaczna czesc graczy o takiej samej sile gry i jednakowych uzgodnieniach systemowych, co gracz, o którym mowa i prawdopodobnie przez niektórych z nich podjete."

W przedstawionym problemie PAS na 5S jest LA, zatem wszystko jasne.
Dodam tylko kiedy wołamy sędziego - zastrzegamy prawo wezwania od razu, wołamy po zakończeniu rozgrywki.

Ktoś doczytał do tego miejsca???
Pozdr
A


8 lutego 2011, o 08:37
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 7 lutego 2011, o 21:51
Posty: 1
Post Re: Problem moralny (?)
Witam
Świetnie napisane Adam,wszystko dobrze opisałeś
Sędzia przepytuje "myślącego" na okoliczność powodu namysłu,nastepnie jeżeli stwierdzi wykroczenie w postaci nielegalnej informacji -robi panel i sprawdza czy pas jest LA bez namysłu,jeżeli któryś z graczy,nawet jeden o zbliżonym poziomie zdecyduje sie na pas,to następuje WR i zmiana wyniku tj 5+1. Myślący dodatkowo otrzymuje opr od kapitana.
pozdr
ziemowit


8 lutego 2011, o 09:41
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL