Teraz jest 28 marca 2024, o 16:35


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Problemiki 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 1 grudnia 2009, o 11:05
Posty: 181
Post Problemiki
1) Licytacja

Stały 1 ligowy partner, dobra opozycja :

Obie przed, mecz, dostajemy :
AJ10
AKQJ
AQ4
A105

Licytacja :
P my
2d 2nt
3H* 4t
4d 4nt
5t** ?

* Słaby na pikach(multi)
** 1-4

Co licytujemy i DLACZEGO ?

2. Wist

ten sam mecz

984
1032
862
AQ72

1t - 2nt
3nt

Co wistujesz i DLACZEGO?


4 lutego 2011, o 10:54
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 15 października 2008, o 22:00
Posty: 264
Post Re: Problemiki
ad1. może na razie 5d o Q atu? na razie pokazał 3 oczy, wskaże Q to będzie 5, 4d prawdopodobnie K karo, jeśli singieln bądź reno to przed szlemem mamy jeszcze przestrzeń na odpytanie o K trefl, wówczas - 6pikowych, 4 kierowe, karowa (bądź 3 bądź 2 trefle).

ad.2 być może palnąłbym z 3 kier, nie lubię pytań DLACZEGO bo zazwyczaj nie znam na nie odpowiedzi...

_________________
Mariusz Bielski - bydmario


4 lutego 2011, o 11:38
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 3 grudnia 2008, o 09:39
Posty: 86
Post Re: Problemiki
Kurczę, podałam odpowiedzi i mnie op...... (bo znam rozdania), nakazali usunąć post, co czynię bezzwłocznie :cry:


4 lutego 2011, o 12:54
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 3 grudnia 2008, o 09:39
Posty: 86
Post Re: Problemiki
Adasiu- z tą opozycją to przegiąłeś, gruuubo przegiąłeś :lol:


4 lutego 2011, o 14:00
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 października 2008, o 15:47
Posty: 50
Post Re: Problemiki
1. partner pokazał już króla pik spodziewam się u niego damy ale nawet jak jej nie ma będę grał 6 pik, więc się o nią nie pytam; ponadto najważniejsze że partner pokazał 3h - słaby, wnioskuję, że karo było z krótkości więc wracając do decyzji licytuję 6 pik,

2. wistuję 2 trefl, mam agresywny dzień


4 lutego 2011, o 15:13
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: Problemiki
Na mój gust 9/10 dla Roberta.

1. Po odpowiedzi słaby, nie mieści się meldunek pikowy i król z boku. Za ładne oczka na słabość. Nie zawadzi jednak sprawdzić jaki dzień ma partner :D Zmieścimy się ze sprawdzeniem. Po 5karo (o damę) wszystko jasne. 5 kier- brak, 5 pik- dama bez króla. Wyższe :shock: 7nt- przynajmniej bitki nie zmontują :lol: Może się jeszcze okazać, że partner ma b.dobry dzień i otworzył z Kxxxxx i singlem karo -koniec karty. Zagramy szansowne 6pik na trafieniu damy, a w odwodzie pozostanie jeszcze impas karo.
Mam tylko jedną wątpliwość: co otworzy partner z 7. królem pik... :? ?

No i mam jeszcze jednego Kiepskiego pomysła. A może by... przy przegranej wysoko 1. połowie:
po ew. 5karo-5pik (Qpik i bezkrółewie), zapodać ... 7 kier (w nadziei, że ma 6313*, a nie 6214) :lol:

* My staramy się nie otwierać multi z fitem w drugim starym, ale nie jest to sztywne ustalenie. Z blotkami - decyzja dnia, z 3. figurką raczej nie. Co prawda, przy podziale kierów 4-3 też się wygra 7kier z atutkami 4-2, mając z boku piki 6-3 :lol: :lol: :lol:

2. Otwierający podnosi - raczej trzyma stare (bez Staymanna można się spodziewać wistu w stary), poza tym to mecz - jak puszczę 10. lewkę na wiście... (chyba, że 9. :cry: ), ale też "mam agresywny dzień" :)

Pozdr.
Tomek

_________________
Pozdr.
T.


4 lutego 2011, o 18:22
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 1 grudnia 2009, o 11:05
Posty: 181
Post Re: Problemiki
Cześć!
Dziękuję za odpowiedzi !
ad1
Podałem trochę mało informacji o stylu otwarć blokujących na 1-2 ręce, ale jak widać są one bardzo istotne, bo kwestia co to "słaby" przed partia (przed pasem partnera oczywiści, bo po pasie może być wszystko :mrgreen: ). Jeżeli gramy np. 7-10 (a jak 7 to bardzo zawarta karta) to na "słaby" mamy 7-8 oczek, jeżeli nie mamy żadnych ustaleń i rozpatrujemy np. Kxxxx x xxx xxxx ;) lub Kxxxxx xx xx xxx to ogólnie ciężko się (szczególnie z kartą 14-17 oka po otwarciu partnera multi).

Powiem tylko co szło w rozdaniu (karta p : KDxxxx xxx x xxx) : 6piki i 7NT(! - ale nie można zagrać na impas karo) nie szło za to 7pik.

ad2
Trochę mało wnikliwa analiza z Waszej strony (oczywiście dajemy całą masę intuicyjnych wistów i jest to chyba normalne) , jeżeli mogę dopytać: Czego spodziewamy się u partner i jaki mamy plan na obronę w rozdaniu?.
Pozdrawiam
Adam


6 lutego 2011, o 09:51
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: Problemiki
hmmmhmmm

1.
Wnioskuję, że zachodzi przymus treflowo-karowy. Żeby tak było na jednej ręcę muszą się znaleźć K karo, KDW trefl i ... pozostałe blotki trefl starsze od najwyższej w stole :lol:
Konia z rzędem temu, który na to zagra, a nie na 50% impas karo :shock:
Podtrzymuję moją propozycję. W dobrze "zaprowadzonym" meczu licytuję 6 pik, a w źle (lub na początku meczu - sprawdzenie farta :D ), gram 7 kier!

Wniosek #2. skoro idzie 7nt, a 7 pik nie, to znaczy, że piki dzielą się 4-0 (ew.3-1 i przy 3 pikach nie ma 4 kierów)
Pewnie dlatego też może nie pójść "moje" 7 kier. Chyba, że to wistjący ma renons :D . Abstrahując od tego konkretnego układu u obrońców - Panowie od procentów (nie od promili :lol: ) dajcie głos... w_adam, rejent, mnietek...?

2.
Co tu dużo gadać?
Jest duża szansa na to, że rozgrywacz ma w stole 5 kar, w ręce solidnie trzyma stare (w składzie (43)33 lub nawet 4432). Szukam u partnera K trefl i ... K karo lub jednego starego Aska. Gorzej jak ręce wyglądają np. tak:

AKx_____Dxx
KWxx____xx____________Równie dobrze stare kolory można zamienić...
Kxx____ADxxx
Kxx_____xxx

Wracając do decyzji wistowej. "Jak mam agresywny nastrój", to podaję 2 trefl, przy przyjaznym nastawieniu x karo. Wykluczam atak w stary.

PS. Nie wiem, czy powinienem się tutaj tak wymądrzać, wszak to dział expetra :(

Pozr.
Tomek

_________________
Pozdr.
T.


6 lutego 2011, o 12:20
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Problemiki
Wywołany do tablicy zabieram hau hau głos.
Nie wypowiadałem się, gdyż to ja chybiłem obydwa rozdania.

1. Drobne sprostowanie my byliśmy przed opsy po. Widać, że musimy grać z naszej ręki - żeby nie podegrano na wiście kar.
Spodziewając się potencjalnego wistu w atu, a zatem rozwiązania problemu atutowego przy braku damy zapodałem 7S (zakładając, że weźmiemy 6 pików 12 lew mamy z górki, 13-ta da albo jakiś król, albo przymus, albo impas karo, albo siódmy pik - np pusty 7-my król, z którym nie otwieramy 3) - nie chciałem dalej pytać, żeby nie mieć dalszych dylematów, a także, żeby partner nie zajął pików. Zapewne za szybko.
Należało zapytać o damę atu - nawet odpowiedź 5S wskazująca damę atu i brak króla (na praktykę partner posiada albo damę pik, albo Króla, zapewne karo) nie miesza nam szyków gdyż:
- jeżeli partner ma damę pik należy grać 7NT
- jeżeli partner nie ma damy pik należy grać 7S (jak partner ma K9xxxx xxx K xxx, to po wiście karowym 7NT wygramy tylko jak zastaniemy singlową damę pik - piki się blokują)
Dlaczego 7NT jest lepsze??
Partner miał KD98xx, xxx, x, 9xx. 7NT szło gdyż ops miał -, xxx, KWxxxx, KDWx i po ściagnięciu najpierw kierów a potem pików stawał w przymusie. A 7S nie mogłem wygrać.

2. Tomek popatrz na licytację, 2NT inwit bez st. 4.
Zawistowałem w 3 kier. Partner miał Wxx ADxx xxx Kxx. W stole pokazało się KDxx, Wx, ADW10, xxx. Olek postawił D kier (prawdiłowo moim zdaniem) i Mietek posiadający Axx, Kxxx, Kxx, Wxx szybko skasował 9 lew.

Po głębszym zastanowieniu uważam, że nie był to dobry wist i to nie wcale dlatego, że okazało się, że Mietek nas zajechał i ukrył 4 kiery.
Prawidłowym wistem jest wist pikowy w 8. Dlatego, że partner będzie wiedział jednoznacznie ze wist nastąpił z blotek. Dlaczego w piki a nie w trefle??? Po pierwsze prawy ops nie ma st 4, a młodsze może mieć i 5-tki.
Drugi ops z kolei może posiadać nawet i 5 trefli, zbyt duża szansa, żeby zawistować w ich kolor.
Co ma partner?? raczej nie ma starszej silnej piątki (nie wszedł na wys 1).
Nieszczęście polegało na tym, że Mietek nas zajechał, to po pierwsze, po drugie, że wist nastąpił w malutkiego kiera. Po pikowym Mietek zapewne weźmie K w stole i zagra kier, Olek na pewno wskoczy i widząc takie kara odejdzie w trefla.

Na drugim stole zagrano 2D.

Pozdr
A


6 lutego 2011, o 16:34
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: Problemiki
Ad.1

Pewnie masz rację, ale dopytam. Jeżeli po sprawdzeniu D pik, wykluczasz, by partner mógł mieć K karo (cue-bid krótkościowy), to dlaczego 7nt na przymusie treflowo-karowym (pomijam, że na jednej ręce muszą być wszystkie figurki, to jeszcze partner musi dzierżyć 9, co zapewne wynika z licytacji ;) ), ma być bardziej szansowne od 7 kier? Czy 7 kier jest bardziej z kosmosu niż 7s/nt?

Ad.2

Chyba wszyscy trzej mówimy o różnych rozdaniach. Narysowane przez Ciebie składy nijak nie pasują do narysowanej przez Adacha licytacji :shock: . Wiem, że Mnietek jest nieprzewidywalny, ale czy aszzzzz taaaaak???

Pozdr.
Tomek

_________________
Pozdr.
T.


6 lutego 2011, o 16:56
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL