Teraz jest 29 marca 2024, o 14:14


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
 Zakrystia 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 13 grudnia 2009, o 12:49
Posty: 71
Post Zakrystia
Młody człowiek, w świeżo wykrochmalonej komży, obchodzący kościół z tacą, szepnął mi do ucha konspiracyjnym tonem:
- Zaraz po zakończeniu mszy w zakrystii. Ojciec Tadeusz zaprasza.
Ciekawiło mnie jak się dowiedzieli, że grywam. A mówią, że to lipa z tym wywiadem Watykanu. Wszystko jedno jak, pomyślałem. Przecież nie stchórzę.
Zaraz po mszy pomknąłem do zakrystii. Na środku niewielkiego pokoiku stał okrągły stół pokryty jasnozielonym suknem. Na nim dwie talie kart, ogromna butla mszalnego wina i cztery szklanki rżnięte w grubym szkle.
- Witamy, witamy – powiedział jowialnie ojciec Tadeusz. – Pozwoli pan, że przedstawię pozostałych, w rzeczy samej stałych, członków naszego kółeczka: organista Hieronim oraz brat Furtian.
Dwaj mężczyźni, jak na komendę podnieśli się ze swoich miejsc i uścisnęli mi dłoń.
- Grywał z nami jeszcze do zeszłej niedzieli ojciec Terencjusz, ale Pan Nasz tak nagle powołał go do siebie, że brakło nam czwartego, i dlatego postanowiłem zaprosić szanownego pana – uśmiechnął się szeroko. – Mam nadzieję, że miło spędzi pan popołudnie.
Wszyscy, jakby na niemy rozkaz samego Piatnika, spojrzeli na leżące na stole karty.
- No, panowie – powiedział gospodarz. – Do roboty.
Wylosowaliśmy pary. Moim pierwszym partnerem został organista Hieronim.
- WJ 2000, ale wie pan, bez tych wszystkich herezji. O asy ewangelicznie: 0-3, 1-4, wist odmienny – poinformował mnie, siadając naprzeciwko.
- Jakie wnosimy zainteresowanie? – zapytał brat Furtian.
- Myślę, że jak zwykle – odparł ojciec Tadeusz. – Jeden polski złoty za impa, i oby Pan Nasz miał nasze przeklęte dusze hazardzistów w opiece.
Pomyślałem szybko ile mam w portfelu. Jakieś 40 zł. To tak ze trzy wypuszczone szlemiki. Lekko licząc. Postanowiłem nie dać po sobie poznać, że są to stawki daleko przekraczające moje możliwości. Postanowiłem również walczyć do upadłego.
Jako pierwszy karty rozdał siedzący po mojej lewej stronie brat Furtian. Los przydzielił mi następujące obrazki:

9742
A64
765
D82

Licytację otworzył śpiewnym głosem brat Furtian: 3 pik. Mój partner spasował niemal natychmiast, nie przejawiając większego zainteresowania rozdaniem. Natomiast ojciec Tadeusz popadł w długi kilkuminutowy przydum, to brązowiejąc, to czerwieniejąc na twarzy. Myślał i myślał, kiedy naraz z kieszeni jego sutanny odezwał się telefon komórkowy melodią „W mogile ciemnej”. Jego właściciel, przeprosiwszy wszystkich przy stole, powiedział do słuchawki:
- Tak, czekałem na ojca telefon. Niechże ojciec bezzwłocznie opowiada – po czym zamilkł na długą chwilę, słuchając z najwyższą uwagą. Po jakimś czasie podziękował rozmówcy i się rozłączył.
- Przepraszam szanownych panów, ale dziś gra III liga, więc czekałem z niecierpliwością na sprawozdanie. I powiem wam, że było na co.
Pociągnął olbrzymi łyk mszalnego wina i zaczął relacjonować.
- W meczu o awans, jak zapewne panowie wiecie, grają dziś „Co Łaska” Toruń z „Sutanną” Bydgoszcz. Po 24 rozdaniach jest remis 15:15. Podobno brat Albert wyrolował chlapaka z trąbką, a mógł nadrobić. W innym rozdaniu ojciec Remigiusz zapalił na szlemika spod asa i się rozlało. Ech… - Żachnął się ojciec Tadeusz - Grają bracia, grają… Jeśli idzie o inne mecze, to mam tylko garść wyników:
„Adwent” Solec Kujawski – „Dogmat” Włocławek: 15:15
„Liturgia” Grudziądz – „Ambona” Wąbrzeźno: 15:15
„Ministrant” Świecie – „Krypta” Inowrocław: 15:15
„Wielki Piątek” Brodnica – „Nieszpory” Chełmża: 15:15
„Taca” Unisław – „Różaniec” Kowalewo Pomorskie: 15:15
Pomilczał chwilę, po czym zrobił minę człowieka, który nagle przypomniał sobie, że czas wrócić do rzeczywistości. Jaka by ona nie była. Znów przyjrzał się swoim kartom, i znów popadł w długi namysł.
Wreszcie, po kilku kolejnych niekończących się minutach, powiedział:
- No, żeby dwa razy nie licytować, mówię: 6 karo. Reszta w rękach Pana.
Wszyscy zgodzili się z decyzją ojca Tadeusza pokornie pasując. Mnie przyszło wistować. Przypomniałem sobie raz jeszcze licytację:

3P-pas-6K-pas…

Podobno wist w Asa polecany jest tu i ówdzie na szlemika, zwłaszcza na takiego w podskokach, tyle że nie byłem pewien czy akurat w tym towarzystwie także. W końcu tu karty rozdaje nie Piatnik, ale Ktoś o wiele wyżej… Szczerze mówiąc zwiastowałem w Asa kier już to z braku lepszych pomysłów, już to, żeby rozejrzeć się po stole. Oto co wyłożył brat Furtian:

ADW10853
W83
-
963
9742
A64
765
D82

Mój partner dołożył 5 kier, a rozgrywający ojciec Tadeusz, z twarzą ściętą najwyższym skupieniem, dodał kierową dziewiątkę. I znów musiałem wistować ja… Tylko w co…?

P.S. Chętnie posłucham Waszych pomysłów. Później powiem, co wydarzyło się dalej.


Pozdrawiam Wszystkich :D

Robert Kamiński, Toruń


19 kwietnia 2010, o 11:27
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 30 stycznia 2009, o 12:29
Posty: 71
Post Re: Zakrystia
Ja po Bożemu gram w pika. Jeżeli rozgrywający miał - K10 AKDW10xxx AKx to wypuszczę, ale jeśli miał np K K10 AKDW10xx Axx to jest to jedyne obkładające odejście. Nawet jeżeli miał w kierach D102 (nie może mieć D10, bo partner by dołożył dwójkę w pierwszej lewie) i renons pik to i tak nie wypuszczę.


19 kwietnia 2010, o 13:04
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 1 grudnia 2009, o 11:05
Posty: 181
Post Re: Zakrystia
Czesc!

Bardzo ciekawa oprawa rozdania :D , co ma o.Tadeusz z Torunia (słyszałem ze są conajmniej dwaj tacy - jeden czesto z nami grywa :lol: )na 6d po 3pik partnera - chyba niewielki fit pik - gora singiel - samodzielne kara - grube trefle i w kierach x lub 2-3 król - 5kier od partnera to dość mała karta - idę więc w kiera zeby nie nawinąć trefla.

Oczywiście w takich rozdaniach główną dewizą jest powiedzenie "los jak wicher" ;)

Pozdrawiam
Adam


19 kwietnia 2010, o 13:05
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Zakrystia
Bull sh..t jak mawiają Rosjanie. Pik wypuszcza jak wraże ma: - Kxx AKDxxxxx AK (lub zamiana kiera z treflem), kier wypuszcza jak ma - K10x AKDxxxxx AK, karo wypuszcza jak ma ADWxxxxx, AKW10xxx lub AKD109x w atu, trefl wypuszcza jak ma - Kx AKDxxxxx AKW.
Wraże na pewno ma singla lub renons pik (partner z renonsem pik by to walnął), około 7 dobrych kar, raczej K kier i raczej AK trefl.
Rozważmy kilka przykładowych rąk przeciwnika:
Jak ma singla pik i jedną przegrywającą w treflokierach obkłada tylko pik.
Jak ma - Kx AKDxxxxx AKW - obkłada tylko kier i karo
Jak ma - K109 AKDxxxxx AK - obkłada tylko karo i trefl
Partner dołożył 5 kier. Czy partner może mieć króla kier??? Raczej na pewno nie, gdyby go miał przeciwnik miałby w kierach D92, żebyśmy to mogli wypuścić wróg musiałby mieć singlowego króla pik, raczej wątpliwe aby tak podał; natomiast z miariaszem kier powinien dołożyć króla (wróg miałby wtedy 92 w kierach)
Piszę i piszę a nie jestem nawet o krok bliżej od wyboru właściwego zagrania.
Myślę, że należy czekać na telefon z góry:
- jak z refektarza wystaje duża butla wina (albo padre postawił je na stole gramy w pika
- jak msza była po nabożeństwie czerwcowym trzeba zagrać w kiera
- jak przypadkiem słychać dźwięk dzwonów na Anioł Pański albo na Apel jasnogórski gramy karo
- jak msza była po drodze krzyżowej trzeba zagrać w trefla

A tak na serio przy stole zagrałbym raczej w kiera ewentualnie w pika (pewną wskazówką powinna być dołożona 5 kier - gdyby partner miał singla pik powinien dostrzec niebezpieczeństwo singlowego K pik u rozgrywającego i dołożyć większego kiera, nakłaniając nas na zagranie w pika; ale czy partner byłby w stanie przeprowadzić taką analizę???), karo wykluczam, żeby nie wygrzebać figury partnerowi, trefla raczej też żeby się nie nawinąć.

Pozdr
Adam


23 kwietnia 2010, o 19:27
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 13 grudnia 2009, o 12:49
Posty: 71
Post Re: Zakrystia
W rzeczywistości rozdanie pochodzi z meczu polskiej ekstraklasy sprzed ćwierć wieku [opisane w Brydżu 6(1986)]. Na obu stołach odbyła się identyczna licytacja (6K wrzucił i Tuszyński i Szymanowski). Na obu stołach zwiastowano w Asa kier (Lichawski, Milde) i na obu stołach obaj odwinęli w pika dla rozcięcia ew. komunikacji na wypadek, gdyby rozgrywający miał pojedynczego Króla pik. Obaj niestety wypuścili, bo rozgrywający ściskał:

-
K9
AKDW10984
AKW

Krótko mówiąc: kto dał w kiera, obłożył. Kto w pika wypuścił, ale był za to w najlepszym towarzystwie.
Mnie ciekawiło czym się kierować w takich sytuacjach i dlaczego wybiera się to czy tamto. Wielkie dzięki za Wasze ciekawe analizy i za wspólną zabawę.

Pozdrawlaju :D

Robert


23 kwietnia 2010, o 20:17
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Zakrystia
Nie chcę podkopywać autorytetu arcymistrzów galaktycznych, ale wydaje mi się, że widząc dziadka, dołożenie z ręki K6 D10752 32 10754 innej karty niż 2 jest delikatnie mówiąc dużym błędem. Przecież widząc dziadka wiadomo, że odwist kierowy nie może nic zepsuć - pika kontrolujemy - do stołu nie ma innego dojścia - każdy inny może być wypuszczający, kierowy na pewno nie jest.
Zatem w rzeczywistości to partner dokładając 5-kę doprowadził do wypuszczenia kontraktu.
Niewolnicy ilościówek.

Pozdr
A.


24 kwietnia 2010, o 20:08
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL