Teraz jest 28 marca 2024, o 12:00


Regulamin działu


Zarząd KPZBS informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dewaluacja 
Autor Wiadomość
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Dewaluacja
Kryzys ekonomiczny trwa , złotówka leci na twarz ..........a w KPZBS leci na twarz wartość otwarcia 1NT
w myśl nowego Regulaminu GP otwarcie 1NT klasyczne z kartą 7pików 13PC jest super klasyczne
tzn AKDWxxx , xx, xx, DW jest OK bo spełnia wymogi
ale
AKxx, KDxx, Wxxx ,A jest NOK jest beeeee

pytanie za 10pkt o co pomyslodawcy chodzi ????????????????


2 stycznia 2012, o 21:39
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Dewaluacja
Ten punkt powinien ulec zmianie, gdziekolwiek poza Polską nie miałby szans na przyjęcie z uwagi na fakt grania przez większość słabym ba w sile 11-14. U nas tez wiele par tak gra. W grze na maksy (szczególnie przed partią) uważam to za dobre rozwiązanie. Otwieranie ba z singlową figurką, szczególnie w kolorze młodszym, także uważam za praktycznie dopuszczalne.

No cóż pozostaje nam tylko tłumaczyć sędziemu, że w naszym wieku to już dobrze nie widzimy i nam pik w trefle wlazł.

Poczekajmy na odpowiedź Zarządu

Pozdr
A


3 stycznia 2012, o 10:07
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: Dewaluacja
Polityka systemowa jakaś być musi. W przeciwnym razie każda para grałaby innym wysokosztucznym systemem, na których mnogość nie sposób mieć antidotum.

Podłączając się do dyskusji. Nie przemawia do mnie argument Adama dotyczący siły. Skoro dopuszcza się otworek beztrumfowy z siłą 11-14, skoro normą jest pełna strefa 11-21 w kolorach, to dlaczego zabrania się otwarcia NT w "pełnej strefie" 11-18, może nawet 21? Inna sprawa, czy znaleźliby się chętni do grania tym wynalazkiem :?

Większe obiekcje miałbym do sprecyzowania dopuszczalnego składu. Od dawna dopuszcza się składy 6(7)m lub 5M bez krótkości...
Sądzę, że wszystko przed nami, ale czy ktoś spróbuje wynalazku z przykładu Mietka? Nie sądzę. Najbardziej oszukany będzie czuł się partner, a oczekiwany-pozytywny wynik będzie raczej rzeczą przypadku.

I na koniec coś podobnego:
czy dopuszczamy gambling na starym?
-a dlaczego nie?

Pozdr.
T.

_________________
Pozdr.
T.


3 stycznia 2012, o 14:04
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 30 stycznia 2009, o 12:29
Posty: 71
Post Re: Dewaluacja
A czy nie rozsądniej byłoby przyjąć zasady Grand Prix Polski?

Czyli jeżeli wg nas mamy na 1BA to otwieramy 1BA i jest to nasza brocha co z tego wyjdzie (jeśli mamy KK)

Rozumiem, że obecne przepisy zabraniają mi otwarcia 1BA z ręką:
W9xxx KWx ADx Kx :)


3 stycznia 2012, o 15:05
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 września 2008, o 20:56
Posty: 786
Post Re: Dewaluacja
Tomek, chyba źle mnie zrozumiałeś, moje obawy wynikają z tego, że można zinterpretować zapis regulaminu tak, że nie wolno będzie grać słabym BA.

Karol, odnośnie regulaminu GPPP nie do końca mi się on podoba, bo na przykład nie wolno grać Multi po treflu i karze, a my tak się kiedyś nauczyliśmy i tak gramy.
Odnośnie otworku z tym co podałeś 1BA, nie widzę przeciwwskazań, zawsze możesz powiedzieć, że ci pikolo wlazło w żołędzie.

Pozdr
A


3 stycznia 2012, o 15:41
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2010, o 21:48
Posty: 806
Post Re: Dewaluacja
@ Adam

No tośmy rzeczywiście się "zrozumieli".
Albo ja krzywo czytałem :oops: , albo Ty krzywo napisałeś ;)
Wynika z tego, że należałoby pójść o krok dalej i dopuścić otwarcie 1ba w sile 11-17(18), i do decyzji zawodników pozostawić, czy podzielą sobie to na dwa przedziały czy nie.
Czy zatem nie wolno otwierać 1ba z siłą 18-21 ? - znam przynajmniej 1 parę w Bydgoszczy, która ma tak w systemie.

Czepia siem Mnietek naszego pomysłodawcy. W takim razie, co myśleć o pomysłodawcach z PZBS-u?

Multi czy Wilkosz???

Obowiązujący (chyba) stan prawny:

I POLITYKA SYSTEMOWA
(...)
Konwencje Brązowe - KB

Następujące konwencje zaliczane są do kategorii sztucznych (brązowych):

a) otwarcia licytacji odzywkami od dwa trefl do trzy pik, które:

1. mogą być słabe (mogą mieć siłę mniejszą od siły średniej ręki) ORAZ

2. nie przyrzekają co najmniej 4 kart w określonym kolorze.
(...)
WYJĄTEK: otwarcie licytacji 2 karo, pokazujące słabe dwa w kolorze starszym (Multi) albo układ dwukolorowy z co najmniej jednym kolorem starszym (Wilkosz), z opcją lub bez opcji silnych rąk.

b) wejście w obronie po naturalnym otwarciu licytacji kolorem na wysokości jednego, które nie przyrzeka co najmniej 4 kart w określonym kolorze.

(...)

WYJĄTEK: wejście 2 karo po każdym otwarciu 1 trefl, o znaczeniu dwukolorówka Wilkosza z co najmniej jednym kolorem starszym, z opcją lub bez opcji silnych rąk.

Reasumując:
otwarcie dozwolone w obu wersjach (Multi i Wilkosz)
wejście w obronie TYLKO Wilkosz

II MISTRZOSTWA POLSKI PAR OPEN

Dopuszczone systemy licytacyjne:


1. Zastosowanie ma Polityka Systemowa EBL oraz Polityka Systemowa PZBS.

2. Dopuszczone są systemy zielone i niebieskie.

Systemy Wysoce Sztuczne oraz Konwencje Brązowe są zabronione.

Zabronione jest również stosowanie konwencji Wilkosza na otwarciach jak i w obronie przeciwko naturalnemu otwarciu 1 trefl. Przeciwko otwarciu 1 trefl z WJ lub Strefy lub z systemu niebieskiego dopuszcza się stosowanie dowolnych konwencji.

Reasumując:
na otwarciu TYLKO multi
(może też zabronione?)
wejście multi ZAWSZE (może NIGDY), Wilkosz z ograniczeniem

Moje wątpliwości co do multi związane są z tym, że jako KB w domniemaniu jest zabroniona, ale w zgodzie z Polityką Systemową EBL, przywołaną w pkt.1
Zakaz stosowania multi oznaczałoby też, że otw. 2karo może być tylko SAYC - bardzo popularne w Polsce 8-) , lub inne definiujące jednoznacznie przynajmniej jeden kolor np. na starych

Pozdr.
T.

_________________
Pozdr.
T.


Ostatnio edytowano 3 stycznia 2012, o 20:11 przez eltomek, łącznie edytowano 3 razy

3 stycznia 2012, o 19:20
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: Dewaluacja
Z prehistori

Pewne zapisy w Regulaminie GP okręgu zostaly wprowadzone lat temu naście , a jedynym powodem było to , że nikomu w naszym okręgu nie chce się przygotować na turniej karty konwencyjnej , za to wszyscy lubią podyskutować z sędzią i opsami

W tej chwili mamy dwie możliwości , ktoś korzystał ze starych zapisów bedąc na letkim sylwestrowym kacu i coś dodał ,coś opuścił , albo .........ktoś TO wymyslił w imieniu Zarządu ( bo tak to jest podpisane ).

Mnie się poniższe zapisy zajeb...............podobają

Ograniczenia systemowe:
· otwarcie 1 w kolor: minimum 4 karty w kolorze i minimum 8 PC,
· otwarcie 1 BA: siła 13-18 PC, ręka bez krótkości –
· otwarcie 1T i 1K przygotowawcze: minimum 10 PC
· konwencja MULTI jest dopuszczalna we wszystkich sytuacjach.
Stosowanie powyższych zasad nie zwalnia z obowiązku alertowania
.

Pytałem tylko o autorów , chciałbym jedynie wiedzieć wobec kogo mam je ekzekwować .


3 stycznia 2012, o 19:49
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: Dewaluacja
No dobra wytłumaczę o co mi chodzi

-· otwarcie 1 BA: siła 13-18 PC, ręka bez krótkości –

ten zapis jest absurdalny nie tylko co do przedziału siły i składu , On wogóle zabrania grać innym otwarciem niż to co tu napisano !

bylo do niedawna tak

-· otwarcie 1 BA ( w rozumieniu klasyczne !!!) : siła 15-18 PC,
dopuszcza się 1 odstępstwo co do siły ( 1PC ) lub skladu , np 5431 , 6322

[b]Stosowanie powyższych zasad nie zwalnia z obowiązku alertowania.


A o cóż to chodzi ?? To że sztuczne zapowiedzi trzeba alertować to wiedzą wszyscy . Z tego zapisu wynika , że trzeba jeszcze zaalertować wszystkie zapowiedzi , o których autor napisał w 4 paragrafach .


3 stycznia 2012, o 20:14
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 19 listopada 2009, o 20:37
Posty: 802
Post Re: Dewaluacja
Adam
Regulamin zostal uchwalony , przyjety , ogłoszony zatem jest obowiązujący !! AD 2012 :lol: MNIE SIĘ PODOBA !!

Nie mędrkujmy bieżmy się za pisanie nowego systemu WJ 2012
ps
Może coś Jassemowi podrzucimy


3 stycznia 2012, o 20:24
Zobacz profil Wyślij e-mail
użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2009, o 20:25
Posty: 81
Post Re: Dewaluacja
No to może trochę z bliskiej historii.

W zeszłym roku funkcjonował regulamin, w którym punkty dotyczące ograniczeń systemowych brzmiały następująco:
otwarcie 1 w kolor: minimum 4 karty w kolorze i minimum 8 PC,
otwarcie 1 BA: siła 15-18 PC, ręka bez krótkości – dopuszczalne jest jedno odstępstwo,
otwarcie 1T i 1K przygotowawcze: minimum 10 PC
konwencja MULTI jest dopuszczalna we wszystkich sytuacjach.

O ile sobie przypominam podobnie brzmiał w/w regulamin w 2010 oraz w 2009 roku (konwencję multi dodano w 2011).
Regulamin nie precyzował zatem co to znaczy, że dopuszczalne jest jedno odstępstwo (czy to jest różnica jednej karty w kolorze, 1PC, czy też jednej części definicji). I jakoś nie przypominam sobie dyskusji na powyższy temat w zeszłym roku.
Pokazywany zapis regulaminowy sędziom spoza naszego okręgu, którzy sędziowali np. sobotnie turnieje Łuczniczki (zaliczane przecież do GP) wzbudzał u nich duże zdziwienie.
Próbowaliśmy dotrzeć do autorów powyższych zapisów, aby dopytać o istotę tych zapisów. Niestety z marnym skutkiem.
Jedynie co było słychać, to twierdzenie, że powyższe zapisy mają chronić słabszych graczy np. przed wyblefowaniem ich na otwarciu licytacji.
W tym kontekście zapis:
"otwarcie 1 BA: siła 15-18 PC, ręka bez krótkości – dopuszczalne jest jedno odstępstwo"
wcale w moim przekonaniu temu celowi nie służy. Spotkałem się w praktyce sędziowskiej z wieloma przykładami odstępstw od klasycznego bez atu i jestem przekonany, że gdyby nie zapis o odstępstwie, to wielu graczy w ogóle nie pomyślałoby o możliwości otwarcia 1ba np. z singlem.
Nie spotkałem się natomiast z sytuacją, że partner otwierającego alertował 1ba i tłumaczył, że u nich dopuszczalne jest takie otwarcie z singlem.
W tym kontekście niezwykle trudno wychwycić sytuację, czy jest to indywidualna akcja gracza, czy też zabronione przez przepis 40B MPB nieujawnione szczególne uzgodnienie partnerów.
Biorąc powyższe po uwagę zaproponowałem rezygnację z dopisku "dopuszczalne jest jedno odstępstwo".
Obniżenie pułapu punktowego otwarcia 1nt do 13PC jest ukłonem w stronę par, które stosują słabe bez atu. Oczywiście można się spierać czy nie powinno być 13, 12 a może 11 PC. Przyjęto tutaj przedział: słabe bez atu: 13-15PC jako najczęściej stosowane.
Podkreślić należy, że zgodnie z polityką systemową zarówno słabe bez atu jak i wszelkie pomysły otwierania na niezrównoważonych składach wymagają alertowania przez partnera.

Z zaciekawieniem przeczytałem punkt:
otwarcie 1 BA ( w rozumieniu klasyczne !!!) : siła 15-18 PC,
dopuszcza się 1 odstępstwo co do siły ( 1PC ) lub skladu , np 5431 , 6322

Zastanawia mnie tylko, dlaczego w takim kształcie nie przetrwał on w dotychczasowym regulaminie.


4 stycznia 2012, o 00:10
Zobacz profil Wyślij e-mail
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL